Dali jste si do nového roku předsevzetí, konečně si udělat pořádek ve svých financích? A věděli jste, že řídit svoje finance může být otázka pár vteřin a vůbec nic vás to nestojí? Pokud u nás máte běžný účet a platíte kartou, stačí ve svém internetovém bankovnictví k platbám přiřadit konkrétní kategorii, jako je třeba doprava, bydlení, nákupy nebo třeba zábava a dárky. Při další platbě na stejný účet ji systém rozpozná sám a vy tak získáte kompletní přehled o vašich penězích.
Známe to všichni. Po vánočních svátcích jsme klidní a odpočatí, peněženka ale nějak pohubla a našimi účty se prohnal vítr. A vy teď ani vlastně nevíte, kolik peněz a za co přesně jste během minulého roku utratili. Přitom stačí pár kliků a už po prvním týdnu nebo měsíci získáte mnohem lepší přehled o tom, za co utrácíte, a jestli to náhodou není víc, než byste chtěli nebo museli.
Jak na to? Začněte tím, že si v internetovém bankovnictví ke každé platbě přiřadíte kategorii. Uděláte to jednoduše, v detailech platby nebo v historii pohybů na účtu si ke každé platbě přidáte ikonku, která náleží vybrané kategorii. Ty základní, které potřebuje nejspíš každý z nás, jsme pro vás už popsali. Ty další, které budete potřebovat právě vy, si pak můžete pojmenovat sami. Ke každé platbě si navíc můžete přidat detailnější poznámku, zpětně si tak jednoduše zkontrolujete, na jaký výdaj se vlastně díváte. Některé kategorie podle čísla účtů navíc rozpoznáme sami, např. platby za telefon, u benzinových pump nebo v supermarketech. V tom případě nemusíte dělat vůbec nic, kategorii systém přiřadí za vás.
V sekci Poradna v internetovém bankovnictví si pak jediným kliknutím zobrazíte přehled toho, kolik jste za jednotlivé kategorie utratili v posledním týdnu, měsíci, nebo roce. To je chvíle, kdy můžete zvažovat, jestli jste to s těmi, nákupy nebo zábavou nepřehnali, nebo se ujistit, že např. doprava vás stála zhruba tolik, kolik jste plánovali.
Připadá vám, že jste to někde tak trochu přepískli? Nastavte si v detailech limity, které nechcete přesáhnout. Ty pak kontrolujete přímo v grafu Výdaje v čase.
Další graf vám pak nabízí přehled o tom, kolik peněz vám na účet přišlo a kolik jich z účtu odešlo. Je dobré vědět, že se pohybujete tzv. v plusu. Navíc získáte přehled o tom, který měsíc je pro vás kritičtější a který je naopak v tomto ohledu poměrně optimistický.
A jak by to vypadalo, kdybyste měřili svému účtu EKG? Kdy je váš zůstatek tak trochu u konce s dechem a kdy máte „hody“? Stačí se podívat do grafu, který zaznamenává vývoj stavu vašich peněz:
Jak vidíte, udržet si pořádek ve svých financích není žádná věda, stačí běžný účet u nás prostě používat a pravidelně si projít historii plateb. K těm si pak přiřadíte jednotlivé kategorie a případně detailnější poznámky. O ostatní se už systém postará sám. A vaše první předsevzetí je skoro splněné!