Investovat, nebo spořit? Toť otázka. Když člověk přemýšlí, jak zhodnocovat své peníze, narazí na oba pojmy. Rozdíl mezi spořením a investováním nemusí být pro někoho na první pohled tak patrný. Víte, v čem se liší? Máte investovat, spořit, nebo obojí?
Nejprve je dobré si ujasnit, na co peníze chcete jednou použít a kdy je budete potřebovat. Od toho se právě vhodný způsob zhodnocování odvíjí. Pokud máte více cílů, rozdělte si je na krátkodobé, mezi které patří třeba dovolená, střednědobé, například koupě chaty, a na dlouhodobé, jako je pomoc dětem do začátku nebo život v budoucnosti. Volba mezi spořením a investováním bude jednodušší.
Hlavní rozdíl: míra jistoty a výše výnosu
Ano, tím hlavním rozdílem mezi investováním a spořením je určitě možný výnos a s ním spojené riziko. To je možná také důvod, proč ještě neinvestujete. U spoření odkládáte peníze bez rizika za předem určený úrok. Získáváte sice jistý, zato ale většinou nižší výnos. Říkáte si: „Lepší něco než nic.“ Na inflaci to ale v současné době nestačí. U investování máte možnost se míře inflace přiblížit nebo ji i překonat, zkrátka dosáhnout vyšších výnosů. Na druhou stranu, výnos není u investování předem daný. Hodnota investice proto může v čase růst i klesat. Aby mohlo dojít k vyrovnání případných poklesů, mají rizikovější investice delší doporučený horizont, tedy dobu, po kterou je dobré investici držet.
Inflace představuje růst cen zboží a služeb. To znamená, že za rok už si za stejné peníze nekoupíte to co nyní. Podívejte se, jak inflace ukrajuje z hodnoty vašich úspor.
Nejdříve si vytvořte rezervu, pak investujte
Pro začátek je důležité myslet na finanční rezervu – nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat. Ta by měla tvořit 3- až 6násobek měsíčního příjmu. Ne každý má takovou rezervu k dispozici, v takovém případě se hodí ji postupně budovat. Rezervu a peníze na nejbližší plánované výdaje, řekněme do jednoho dvou let, můžete držet na spořicím účtu. Peníze budete mít rychle po ruce a získáte jistotu pravidelného úroku, díky kterému se budou vaše úspory bez rizika alespoň trochu zhodnocovat. Pokud už rezervu máte naspořenou, můžete zbytek volných peněz nasměrovat do investic — tam mohou růst více.
Investovat můžete i bez odborných znalostí
K dlouhodobějšímu zhodnocování s vyhlídkou vyšších výnosů se hodí investování. Dlouhodobá investice v délce 10, 15 nebo 20 let vám může posloužit třeba jako přilepšení v budoucnosti, na bydlení nebo na studia vašich dětí. Čím déle investujete, tím vyšší máte šanci na zajímavé zhodnocení. Samotné investování nemusí nutně znamenat mnoho starostí, stráveného času a vysoké riziko. Téměř vše za vás dnes udělají odborníci, pro které je investování denní chleba.
Portu, Rentiér nebo podílové fondy
Z nabídky Air Bank je dobrým startem platforma Portu. Účet si založíte přes aplikaci My Air na pár kliknutí. Odpovíte na několik otázek a Portu vám sestaví portfolio na míru z vybraných ETF. Poté jen sledujete, jak se vaše investice vyvíjí. Že nemáte miliony? Zbytečné starosti. Začít můžete už s pětistovkou.
Rentiér od Zonky zase vaše peníze rozpůjčuje lidem a vy můžete vydělávat na úrocích podobným způsobem jako banka. Těšit se můžete na stálý očekávaný výnos, který je stabilnější než u investování do podílových fondů nebo akcií.
Jestli si chcete sami vybrat, do čeho chcete investovat, podívejte se na naši nabídku podílových fondů, které obsahují akcie a dluhopisy firem z celého světa. Vybírat můžete například z fondů investujících do nemovitostních akcií nebo globálních značek.
Víte, že na bohatší penzi s námi můžete spořit i pomocí doplňkového penzijního spoření? Využít můžete příspěvky od státu i od zaměstnavatele.
A odpověď na otázku z nadpisu? Ano, dobré je spořit i investovat. Na spořicím účtu mít rezervu pro všechny případy a zbytek peněz poslat do práce. Jestli máte rádi své peníze, určitě se nad možnostmi jejich zhodnocení po přečtení tohoto článku zamyslíte.