Od 8. července jsme členy SEPA, platební oblasti pro placení v eurech v Evropské unii a v Evropském hospodářském prostoru. Jaké to pro vás přináší výhody, jak SEPA platbu zadáte a co k tomu potřebujete? A co znamenají všechna ta cizí slova s nimi spojená? To se dozvíte v článku.
Co je to SEPA?
Zkratka SEPA pochází z anglického výrazu Single Payment Area. V Češtině bychom řekli, že SEPA je jednotná oblast pro platby v eurech vždy v rámci Evropské unie. SEPA platbu můžete poslat ze svého účtu vedeného v korunách, stačí ji zadat jako zahraniční platbu a zvolit si jako měnu eura. Nezapomeňte, že proto, aby zahraniční platba proběhla jako SEPA platba, je potřeba, aby banka příjemce i odesílatele takovou platbu uměly provést.
Proč jsou SEPA platby výhodnější než běžné zahraniční platby?
Peníze
Když posíláte nebo přijímáte SEPA platbu, vždy předem znáte všechny poplatky, které budete platit. U nás za příchozí i odchozí SEPA platby zaplatíte 25 korun bez ohledu na to, kolik peněz posíláte. Za jinou zahraniční platbu vám naúčtujeme poplatek 100 korun. Pokud máte velký tarif, SEPA platby máte zdarma.
Čas
U SEPA plateb máte jistotu, kdy peníze dorazí. Musí totiž přijít na účet druhé strany během 3 pracovních dní. Stejně tak pokud na peníze čekáte, stačí vědět, kdy je druhá strana poslala. Vy vždy víte, že do tří pracovních dní musí být na vašem účtu.
Jak SEPA platbu zadat?
Abyste mohli úspěšně zadat SEPA platbu, potřebujete znát kód BIC banky, do které peníze posíláte. Stejně tak budete potřebovat IBAN. Co to IBAN a BIC vlastně znamená, popisujeme níž v článku. V případě SEPA platby si můžete zvolit vždy jen poplatek typu SHA, tedy zaplatíte poplatky svojí bance a příjemce platby zase zaplatí poplatky té své. U SEPA plateb máte jistotu, že žádné další poplatky platit nebudete, platba jde přímo z jedné banky do druhé. Poplatek SHA vám u SEPA platby nabídneme v internetovém bankovnictví automaticky.
Co je to IBAN?
Potřebujete ho pokaždé, když vám někdo chce poslat peníze ze zahraničí. Jde o mezinárodní formát čísla účtu, díky kterému se dá určit číslo účtu a banka majitele účtu. IBAN, anglicky International Bank Account Number, povinně používají banky ve všech zemích Evropské unie, kromě nich ale IBAN používají i v jiných zemích, třeba ve Švýcarsku, Turecku nebo Tunisku. Svůj IBAN najdete v internetovém bankovnictví, v detailech vašeho účtu.
Co je to BIC?
BIC je číslo, které určuje banku, podobně jako u českých plateb číslice za lomítkem. Může mít 8 nebo 11 znaků a zkratka pochází z anglického Business Identification Code. Náš BIC je nově AIRACZPP, některé banky po vás možná budou chtít doplnění na 11 znaků, v tom případě použijte prodlouženou verzi AIRACZPPXXX.
Jaký je rozdíl mezi poplatkem SHA a OUR?
Jak už jsme psali výše, v případě SEPA plateb si můžete zvolit vždy jen poplatek typu SHA – zkratka pochází z anglického „share“. S tímto poplatkem jako odesílatel platby zaplatíte poplatky svojí bance a druhá strana, která platbu přijímá, zaplatí zase poplatky podle ceníku svojí banky. Pokud nejde o platbu SEPA, je potřeba počítat s případnými poplatky dalších bank, které pracují jako zprostředkovatelé. Na účet druhé strany tak v takovém případě přijde nižší částka, než ta, kterou jste posílali. Poplatky zprostředkujících bank bohužel neznáme. Ještě jednou ale připomínáme, že právě u SEPA plateb máte tu výhodu, že žádné jiné poplatky než bankám příjemce a odesílatele, platit ani jedna strana nebude.
Poplatek OUR se SEPA plateb netýká, využijete ho u ostatních zahraničních plateb. I tak se ale hodí vědět, co znamená. Když zvolíte poplatek OUR, zaplatíte za všechny poplatky s platbou spojené. My vám díky tomu zaručíme, že na účet příjemce, kterému platbu posíláte, přijde přesně ta částka, kterou jste posílali. Navíc vám při zadávání platby řekneme, na jak velké poplatky se máte připravit. Poplatky OUR si můžete zvolit, když posíláte platbu mimo Evropskou unii nebo Evropský hospodářský prostor.