V předchozím článku jsme rozebrali plusy a minusy bydlení v bytě a domě, lokalitu a kupní cenu. Ve druhém ze tří článků mapujících jednotlivé kroky k vlastnímu bydlení se zaměříme na prohlídku vyhlédnutého hnízda. Dozvíte se, na co si máte dát pozor a proč je dobré věnovat pozornost listu vlastnictví.
Nové bydlení si prohlédněte ještě před prohlídkou
Prohlídka nemovitosti je bezesporu osobitý zážitek, fantazie pracuje na plné obrátky, během několika minut vstřebáváme nespočet vjemů. Není divu, že snadno ztratíme hlavu a vidíme věci růžověji, než ve skutečnosti jsou. Proto začněte svou nemovitost prověřovat ještě před prohlídkou, možná přijdete na zajímavé věci.
Co byste měli vědět:
- Proč se nemovitost prodává.
- Co všechno je součástí prodeje, třeba parkovací stání, příjezdová cesta, sklep.
- Co se píše v listu vlastnictví.
- Jestli je nemovitost v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo v majetku obce.
- Zda souhlasí velikost udávané podlahové plochy.
- Jaké jsou náklady na bydlení včetně záloh na energie.
- Jaký má nemovitost energetický štítek.
- Kdy se můžete nastěhovat.
- Jaké lze očekávat sousedské vztahy.
Na to vše by vám měl dát makléř uspokojivé odpovědi ještě před prohlídkou. Nejde přitom o podružnosti. Na odpovědích záleží, jestli hypotéku získáte nebo ne.
Hurá na prohlídku? Zachovejte tak chladnou hlavu, jak jen dokážete
Při první prohlídce se máte s nemovitostí „pouze“ seznámit. Určitě není rozumné hned podepisovat rezervační smlouvu, smlouvu o smlouvě budoucí kupní, zkrátka jakoukoliv smlouvu. Dejte svému rozhodnutí čas a nenechte se tlačit ke koupi co nejdříve. To, že na prohlídku přijde více lidí, je naprosto přirozené.
Při samotné prohlídce se snažte držet emoce na uzdě. Pokud se vám nemovitost líbí, nechte si pro sebe, jakou tam vidíte kuchyň a jakou barvou si vymalujete obývací pokoj. Zbytečně ztratíte dobrou vyjednávací pozici při smlouvání o snížení kupní ceny, pokud je nemovitost dražší, než je v dané lokalitě běžné. Na konci prohlídky si na makléře vezměte telefon nebo mail, protože než dorazíte domů, napadne vás řada důležitých otázek.
Cesta pod povrch věcí, stěn a podlah
Při prohlídce myslete na to, že část věcí nevidíte nebo jsou zřetelné až při bližším prozkoumání. Ptejte se tedy na stav rozvodů vody a elektřiny. Věnujte pozornost koutům, kde se může skrývat plíseň. Prohlédněte si okna a dveře a zeptejte se na zateplení. Není od věci si s sebou vzít někoho, kdo nebude prohlídkou tak pohlcený jako vy a daným věcem rozumí. Můžete se tak už při první návštěvě dozvědět, že nějaká část nového bydlení je zralá na rekonstrukci a na kolik vás vyjde.
Když bydlení, tak jen s rodným listem
I ta nejkrásnější nemovitost se může proměnit v noční můru. Proto věnujte pozornost listu vlastnictví, jakémusi rodnému listu nemovitosti. Najdete v něm mnoho podstatných informací. List vlastnictví získáte snadno od příslušného katastru nemovitostí, osobně i online. Stačí znát adresu nemovitosti, u bytu je třeba i číslo bytové jednotky.
Co v listu vlastnictví sledovat:
- vlastníka-můžete zjistit, jestli není v insolvenci nebo exekuci
- potvrzení, že jde o nemovitost určenou k bydlení
- vedené exekuce a soudní spory
- zástavní práva věřitelů, úvěry zajištěné nemovitostí
- věcná břemena
- předkupní práva
Kontrola listu vlastnictví vám zabere chvilku a může vám ušetřit plno starostí, třeba i při získávání hypotéky. Ne všechny zápisy jsou problém. Pokud si prodávající vzal kdysi na nemovitost hypotéku, z kupní ceny se jednoduše doplatí. Po doplacení hypotéky bude zápis zástavního práva vymazán.
Dočetli jste až sem? Pak už jste na nákup nemovitosti téměř vzorně připravení. Závěrečné rady najdete v článku Od hypotéky přes smlouvy a katastr až do předání.
Nezapomeňte, že při cestě k vlastnímu bydlení vám přijde vhod i bodový seznam, ve kterém si můžete jednotlivé kroky odškrtávat.
Závěrečný tip: Při cestě k vlastnímu bydlení vám přijde vhod i bodový seznam, ve kterém si můžete jednotlivé kroky odškrtávat.
Vaše Air Bank